Kad naletiš na mesara koji ima meso iz Zagorja i možeš kupiti samo komad bifteka, a ne cijeli, a prije toga odradiš posao koji ti je i dobro i plaćen, onda možeš zaključiti da je zbilja baš dobar dan. I odlučiš se malo počastiti. 🙂
Biftek je najcjenjeniji dio mesa, a kod nas govedine gotovo da i nema, pa je juneći biftek, juneća pisanica ili baby beef ono što se uglavnom nudi i to po cijeni od oko 200,00 kuna po kilogramu. To je dosta novaca, a ako želite baš odležani goveđi biftek posebnih pasmina, u specijaliziranim prodavaonicama ćete morati izdvojiti i znatno više od toga. O ekstremima popust Kobe govedine čija se goveda navodno, osim što jedu najbolju prirodnu hranu i masiraju, pušta im se klasična glazba i daje im se da piju pivo, bit će riječi neki drugi put.
Biftek je poželjno prije pripremanja ostaviti da odleži. U ovom slučaju je to trajalo samo jedan dan. Jednostavno sam ga potopila u ulje. Taj dio mesa je toliko mekan i sočan da ga se može upropastiti jedino predugim pečenjem. Iako o suhom i mokrom odležavanju, zrenju bifteka postoji čitava nauka kao i postrojenja s posebnim komorama na točno određenim temperaturama što imaju samo ekskluzivni restorani specijalizirani za tu vrstu hrane. Ipak, to je toliko kvalitetno meso da ga i u kućnim uvjetima možemo pripremiti u izuzetno ukusno jelo.
Sastojci za dvije osobe:
- 500 – 800 dag bifteka
- 5 – 6 krumpira
- ružmarin
- glavica luka
- mjerica vrhnja
- suncokretovo ulje
- zeleni papar
- maslac
- začini
Prvo je potrebno očistiti meso od svih žilica. Za pečenje sam koristila grill tavu koju sam samo ugrijala bez masnoće jer je meso dovoljno ulja upilo ležeći u pacu. Roštilj na drveni ugljen bi bilo najbolje rješenje, ali uvjeti nisu uvijek idealni, pa će i grill tava poslužiti svrsi. Meso sam posolila netom prije pečenja, a može se soliti i nakon. Jedan komad sam uvaljala u zeleni papar usitnjen u mužaru. Inače je zeleni papar divan začin, blaži od crnog papra i od njega i vrhnja se može pripremiti izuzetno fin umak koji paše uz biftek, a i druga mesa, npr. lungić.
Tavu ugrijte jače, ali ne prejako, otprilike na 2/3 snage i pecite onoliko dugo ovisno o tome kakvo meso želite. Rare ili “sirovi” biftek je vrlo brzo gotov, izvana se kratko zapeče, a iznutra ostaje roza boje i pun sokova, lagano ugrijan. Srednje pečen ili midium se ipak i iznutra termički obradi, ali je i dalje rozi iznutra, dok se well done ili dobro pečen obrađuje dok iznutra ne izgubi rozu boju. Postoje podstupnjevi ove glavne tri podjele, ali o tome u nekom drugom postu. Dok se meso peklo mazala sam ga grančicom ružmarina umočenom u ulje.
Na svaki komad nakon što je pečen sam stavila komadić maslaca koji daje dodatnu aromu i sočnost. Ako za prilog, po želji nezahtjevnog gosta, poslužite pommes frites nećete pogriješiti, ali meni je puno draži krumpir kuhan u kori i preliven svježim kiselim vrhnjem. Na tavi sam prepekla i ploške crvenog luka koje super pašu u ovoj kombinaciji. Uz crvena mesa općenito, pa tako i uz biftek, ide crno vino. Salatu odaberite po želji. Kao i muziku.
U susret nadolazećem Zagreb Disco Festivalu i pripremama za cjelonoćnu čagu puštam Burn Rubber Down on Me, veliki hit disko klubova iz osamdesetih, fenomenalnog The Gap Banda.